واحد الکترونیکی، ارائه دهنده خدمات گسترده از طریق سامانه های وادانا، وادافا و وادآموز

ارائه خدمات گسترده زیرساختی واحد الکترونیکی در نیمسال اول ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از طریق سامانه های وادانا، وادافا و وادآموز

به گزارش روابط عمومی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، این واحد در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ نیز، میزبان خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین مدارس در سراسر کشور خواهد بود.

در همين راستا و با توجه به شروع سال تحصیلی جدید، با معاون فنی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، سركار خانم دكتر لادن رياضی، در خصوص سامانه‌های فعال این واحد و به‌روز رسانی‌های صورت گرفته بر روی آنها به گفتگو می‌پردازیم.

سامانه‌های فعال واحد الکترونیکی در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ کدامند؟

سامانه‌هاي توسعه داده شده در واحد الكترونيكي بيش از ۳۰ سامانه مي‌باشد كه برخي از اين سامانه‌ها صرفاً توسط دانشجويان، اساتيد و كاركنان واحد الكترونيكي و برخي ديگر بصورت گسترده توسط كاربران خارج از واحد الكترونيكي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از آغاز فعاليت واحد الكترونيكي تا كنون، علاوه بر سامانه‌هاي اصلي آموزش مجازي از جمله وادانا، سامانه‌هايي به منظور كاهش مراجعات حضوري و تسهيل و ارتقاي كيفيت ارائه خدمات به دانشجويان و استادان توسعه داده شده است. از ميان سامانه‌هاي فعال و حائز اهميت در واحد الكترونيكي مي‌توان به سامانه‌هاي وادافا (هماهنگي و برگزاري جلسات دفاع)، تسويه حساب، امتحانات، تيكتينگ (پاسخگويي)، كارگزيني هيأت علمي، ارزشيابي استادان، پورتال اطلاع رساني، ثبت نام و آموزش مجازي دانشجويان بين الملل، مديريت تماس‌ها، آفلاين ساز كلاس‌ها، وادآموز (آموزش مجازي دانش آموزان)، وادآزما (آزمون‌هاي آنلاين)، وادانگر (گزارشات راهبردي)، وادانما (ابزارهاي مديريتي وادانا) و واداگپ اشاره نمود.

با توجه به شرايط موجود در كشور به دليل شيوع گسترده ويروس كرونا و لزوم برگزاري كلاس‌ها بصورت آنلاين، در اين نيمسال نيز مشابه چندين نيمسال گذشته ارائه خدمات به ساير واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه دارد و کلاس‌های آموزشی ۴۴۸ واحد/مركز دانشگاهي در سراسر کشور، بصورت آنلاين و بر روي زيرساخت واحد الكترونيكي از طريق سامانه وادانا برگزار مي‌گردد. همچنین خدمات آموزش مجازی به مدارس نیز از طریق سامانه وادآموز، که به صورت اختصاصی برای دانش آموزان طراحی شده است، در حال ارائه مي‌باشد.

علاوه بر موارد اشاره شده، در حال حاضر چهارمین دوره پیش دفاع‌های متمرکز دکتری دانشگاه آزاد اسلامی، بر روی زيرساخت واحد الكترونيكي و از طريق سامانه وادافا و با پشتيباني فني اين واحد در حال برگزاری است و فرآيندهاي مربوط به ثبت و مديريت هيات‌هاي داوري و زمابندي جلسات، رزرو، بررسي و تاييد، برگزاري جلسه، اعلام نتايج و غيره از طريق امكانات موجود در سامانه مذكور صورت مي‌گيرد.

در سامانه‌هايي كه به منظور ارائه خدمات به ساير واحدهاي دانشگاه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، چه تغييرات و بروزرساني‌هاي جديدي صورت گرفته است؟

در راستاي بهينه سازي كيفيت فني خدمات، بروزرساني و ارتقاي زيرساخت سخت افزاري و نرم افزاري در سامانه‌ها صورت گرفته است. علاوه بر بهينه سازي زيرساختي، تغييراتي كاربردي نيز بر اساس نياز در سامانه‌ها اعمال گرديده و امكانات جديدي اضافه شده است. از اقدامات مهمي كه اخيراً در سامانه‌هاي وادانا و وادآموز در حال انجام است، طراحي و توسعه واسط كاربري و ساختار جديد اين سامانه‌ها مي‌باشد كه پس از تكميل و انجام تست‌هاي لازم، بصورت گسترده مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت. در سامانه وادافا نيز در هر دوره برگزاري پيش دفاع‌هاي دكتري، بر اساس اعلام دبيرخانه پيش دفاع و مصوبات سازمان مركزي دانشگاه، تغييراتي در سامانه اعمال و يا امكاناتي جديد اضافه مي‌گردد. در اين دوره دسترسي مديران واحدهاي دانشگاهي در سامانه وادافا ايجاد گرديد و امكاناتي از قبيل مشاهده و اطلاع از آخرين وضعيت درخواست‌های پیش دفاع دانشجويان به منظور انجام هماهنگی‌ها و آماده‌سازی شرايط، امكان ورود به جلسات در حال برگزاری جهت نظارت و همچنین امكان مشاهده نتایج جلسات پيش دفاع دانشجويان در اختيار واحدهاي دانشگاهي قرار داده شده است. از ديگر امكانات حائز اهميت كه اين دوره در سامانه پياده سازي شده است، امكان مشاهده سوابق داوری جلسات قبلی دانشجویان دارای پیش دفاع مجدد توسط هيات داوران و همچنين امكان مشاهده نتايج پيش دفاع توسط دانشجويان، ۲۴ ساعت بعد از برگزاري جلسه در صورت اعلام نظر نهايي داوران مي‌باشد.

گفتنی است، معاونت فنی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، با هدف ارائه خدمات شایسته و جامع به دانشجویان، استادان و دانش آموزان، همواره به‌روز رسانی و ایجاد قابلیت‌های جدید در سامانه‌های خود را، در دستور کار قرار دارد.

واحد الکترونیکی، ارائه دهنده خدمات گسترده از طریق سامانه های وادانا، وادافا و وادآموز